نشست هم‌ شناختی و هم‌گرایی

اداره کل بهزیستی استان قم – ۶ آذرماه ۱۳۹۸

به دستور ریاست سازمان بهزیستی کشور دکتر قبادی دانا هیئت سه نفره از بهزیستی مرکز در ۶ آذرماه ۹۸ به قم آمده و با تشکل‌ها نشست داشتند. هدف این جلسه افزایش هم‌اندیشی و هم‌گرایی بین فعالیت‌های جاری در استان قم و سازمان بهزیستی به ویژه با ریاست سازمان است. این نشست‌ها به معارفه و افزایش شناخت NGOها از فعالیت‌ها و تصمیم‌های سازمان و نیز مطلع شدن ریاست سازمان از فعالیت‌ها و کنش‌های فعالان عرصه معلولین است.
هم شناختی یا معارفه و پس از آن ایجاد وحدت رویه از اصول بنیادین برای فعالیت‌های مدنی مخصوصاً در عرصه معلولین است. از این‌رو تصمیم رئیس سازمان اقدام مثبت و سودمندی اتخاذ کرده و قرار شده هر هفته هیئت‌هایی از سازمان به دو استان سفر کرده و با تشکل‌ها و فعالان عرصه معلولیت گفت‌وگو نمایند. روز ۶ آذر نوبت استان قم بود. اکنون گزارشی از این نشست تقدیم می‌گردد.

ترکیب هیئت
مسئولیت هیئت برعهده دکتر علی همت محمودنژاد و آقایان علی‌اکبر جمالی و شیخ قرایی ایشان را همراهی می‌کردند. در واقع هیئت قم سه نفره بود. اگر رئیس محترم سازمان آقای قبادی دانا نیز در این نشست تشریف داشتند بسیار سودمندتر بود.
اولاً قمی‌ها به مهمان نوازی مشهور هستند و دوم ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های قم می‌تواند کمک بزرگی برای سازمان بهزیستی باشد. متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشده است. به این دو دلیل حضور رئیس محترم می‌توانست کارآمدتر باشد. البته هیئت سه نفر به ریاست دکتر محمودنژاد هم مغتنم دانسته شد و تشکل‌ها در فضایی آکنده از صمیمیت و دوستی مسائل خود را مطرح و فعالیت‌های خود را گزارش دادند.

زمان و مکان نشست
این نشست در دفتر رئیس اداره کل بهزیستی استان قم دکتر هادی کریمی اصل تشکیل شد. اما خود ایشان در دقایق پایان جلسه تشریف آوردند. در غیاب ایشان معاون توانبخشی آقای مقدم‌خواه اجرا و اداره جلسه را برعهده داشت.
خانم آمره کارشناس معاونت توانبخشی برای تشکیل این جلسه زحمت کشید و در سمت منشی جلسه حضور داشت.
نشست ساعت ۱۰ شروع شد و ساعت ۱۳ پایان یافت.

پس از تلاوت آیاتی توسط حاج آقای اکرامی مسئول امور فرهنگی، نخست آقای مقدم‌خواه با خیر مقدم به هیئت اظهار امیدواری کرد که این جلسات بتواند مثمر به ثمر و مفید فایده باشد. سپس از حضار خواست یک دور خودشان را معرفی کنند و یک دور هم از فعالیت‌های NGO خود گزارش دهند.
محمد نوری مدیر «دفتر فرهنگ معلولین» با ذکر خیر مقدم و تشکر از هیئت گزارش فعالیت‌های این دفتر را به شرح زیر گزارش داد:
همان‌طور که از نام این مرکز پیداست در محدوده فرهنگ فعالیت می‌کند و درصدد فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی در جامعه هدف است. این دفتر از مراکز وابسته به مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام و به عنوان زیر مجموعه آن اداره می‌گردد. مؤسسه آل‌البیت(ع) توسط حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت اللّه العظمی سید علی سیستانی اداره می‌شود و در واقع یک مؤسسه مردمی است.
مؤسسه آل‌البیت(ع) یک مرکز جهانی و شامل صدها مرکز علمی، فرهنگی و اجتماعی در سراسر جهان است. رویکرد آل‌البیت انسانی است و درصدد تبعیض مذهبی یا نژاد یا برتری جویی‌های خاص نیست. از این‌رو در برخی کشورها حتی به مسیحی‌ها خدمات می‌دهد و اهل سنت رابطه خوبی با مراکز وابسته به آل‌البیت دارند. از ویژگی‌های دیگر آل‌البیت مراعات عرف و آداب و ضوابط متعارف در هر جامعه و سرزمین است؛ و در پی سلطه یک جامعه و سرزمین بر جامعه‌های دیگر نیست. از این‌رو با همه جوامع و دولت‌ها مناسبات بدون تنش داشته است. مؤسسه آل‌البیت در ایران بیمارستان¬ها مثل چشم پزشکی تخصصی جوادالائمه و کتابخانه‌های تخصصی مثل کتابخانه تخصصی معلولیت و معلولان و مراکز متعدد علمی را مدیریت می‌کند.
تأسیس
«دفتر فرهنگ معلولین» در سال ۱۳۸۸ مطرح شد و عملاً در سال ۱۳۸۹ کارش را آغاز کرد و در مهرماه ۱۳۹۰ با حضور مقامات و مسئولین استانی و کشوری رسماً افتتاح گردید. هدف از تأسیس آن، پیشبرد امور معلولان با اتکاء بر فرهنگ و خردورزی و دانش‌های متعارف روز است. بر این‌ اساس، فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی اساس فعالیت‌های این دفتر را تشکیل می‌دهد.
بر اساس مطالعات کارشناسانه که روی کشورهای مختلف انجام یافت، مشخص شد کشورهایی توانستند سریع و اساسی مشکلات معلولین خود را مرتفع نمایند که از طریق فرهنگ (به معنای اعم) ورود پیدا کردند. اما کشورهایی که از شیوه‌های دیگر به سراغ مشکلات رفتند، موفقیت چندان به دست نیاوردند.
فعالیت‌ها
محور فعالیت‌های این مرکز، رسیدن معلولان به استقلال و خوداتکایی و فاصله گرفتن از فقر و تکدی و اتکاء بر دیگران است. دفتر فرهنگ معلولین از آغاز تاکنون در شش محور زیر فعالیت داشته است:
۱ـ بانک جامع اطلاعات معلولان (www.DataDisability.com)
هرگونه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی مبتنی بر اطلاعات است، از طرف دیگر شناسایی توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود افراد دارای معلولیت، مبتنی بر کسب اطلاعات آنها است. به دلایل بسیار بانک اطلاعات برای معلولان یک ضرورت است؛ اما نهادهای متصدی امور معلولان متأسفانه کمتر اقدامی در جهت تأسیس بانک اطلاعات داشته‌اند. این دفتر با اتکاء بر جامعه و خود معلولان توانست اطلاعات قابل توجهی جمع‌آوری کند و پس از طبقه‌بندی، خدمات‌رسانی عمومی را آغاز کند و عملاً «بانک جامع اطلاعات معلولان» را دایر نمود و هم‌اکنون در فرم وب‌سایت و رایگان بر روی اینترنت قابل دسترسی و استفاده است.
طی ۶ سال حدود نیم میلیون فقره اطلاعات در ۲۵ موضوع گردآوری شده است. البته به دلیل محدود بودن منابع مالی، ورود این اطلاعات به برنامه و اشتراک‌گذاری با سرعت کمتر اجرا شده است زیرا به زیرساخت‌های مدرن‌تر و پیشرفته‌تر نیاز هست. بی‌شک در سال‌های آتی با ورود اطلاعات تولید شده به سیستم، این بانک در عرصه معلولین بسیار پرکاربرد و از افتخارات ایران است.
درباره نقش‌ها و کارآیی این بانک، نکات بسیار می‌توان گفت ولی فقط به یک نکته بسنده می‌کنیم. اشتغال به عنوان یکی از دغدغه¬ها‌ و نیازهای اصلی جامعه هدف در ایران از طریق این بانک به راحتی تحقق‌پذیر است؛ زیرا توانمند ماهر را بدون واسطه به کارفرمای خواهان معرفی می‌کند و بین آنها پل ایجاد می‌نماید. آن هم در همه سطوح و در تمامی مشاغل. تصور کنید نابینایی قرائت قرآن می‌داند، وقتی زندگی نامه و مهارت و توانمندی‌های او معرفی شود، شخص و مرکزی که برای آموزش فرزندانش به چنین فردی نیاز دارد به راحتی با او تماس می‌گیرد. از این‌رو بدون واسطه‌های فسادآور، اشتغال محقق می‌گردد.
۲ـ توسعه کتاب
مشاغل هنری و فرهنگی مثل نویسندگی، تدریس، ویراستاری و نوازندگی بیشترین خواهان را در کشورهای توسعه یافته در جامعه هدف دارد. معلولان در فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپا و آمریکایی از طریق این مشاغل هم به درآمد خوب و هم به موقعیت اجتماعی با شرافت رسیده‌اند.
اما در ایران وزارت فرهنگ و ارشاد طی چهار دهه به رغم تذکرات و مطالبات فراوان، کمتر امکان ورود معلولان به جشنواره‌ها و رخدادهای فرهنگی را فراهم آورد؛ اساساً آثار آنان را به رسمیت نشناخت، هنوز کتاب بریل، کتاب گویا و غیره در نظام فرهنگی خانه کتاب هیچ جایگاهی ندارد. هر سال با صرف هزینه‌های سنگین مراسم کتاب جهانی برگزار می‌شود و مهمانان از کشورهای مختلف می‌آیند و از کتاب‌های آنها تقدیر می‌شود ولی معلولان داخل کشور تاکنون یک بار وزارت ارشاد مستقل و تمام قد برای آنان چنین مراسم و تقدیر از آثار برگزار نکرده است و این حدیث مفصل، سر دراز دارد.
از طرف دیگر تشکل‌های مردمی معلولین به اموری مثل اردو بردن، زیارت بردن، راه‌اندازی تورهای مسافرتی و نهایتاً برگزاری کلاس کامپیوتر و قرآن یا موسیقی یا برپایی پروژه‌های توان‌بخشی و فیزیوتراپی و یا ایجاد کارگاه خیاطی و معرق بسنده کرده‌اند.
البته همه اینها نیاز و مطلوب است ولی آمار بالای معلولان ایران و کثرت مشکلات آنها نیاز به راه کارهای اساسی دارد. تمام مراکزی که کارگاه یا مرکز تولید دارند از مراکز تهران تا قزوین و غیره تاکنون بر اساس آمارهایی که خودشان می‌دهند در نهایت پنج هزار اشتغال ایجاد کرده‌اند حتی بگویید ده هزار اشتغال. اگر دو میلیون معلول بیکار داشته باشیم، آمار اشتغال ایجاد شده بسیار پایین و ناچیز است و اساساً چنین راه‌کارهایی سودمند نیست. علاوه بر آن برای به دست آمدن این شغل‌ها چقدر هزینه شده است؟ اگر این جنبه چنین پروژه‌هایی را در نظر آوریم، متوجه کلاً غیر اقتصادی بودن آنها می‌شویم.
بر اساس مطالعاتی که در دفتر فرهنگ معلولین شد به این نتیجه رسیدیم که از طریق موج فرهنگی توسعه کتاب را پیش ببریم؛ یعنی اعلام کنیم هر فرد دارای معلولیت هر کتابی به ما بدهد، اثرش را منتشر می‌کنیم و تا جایی که امکان‌پذیر باشد از او حمایت می‌کنیم و اگر خود فرد تلاش کند به سود هم می‌رسد. این روش دادن وسیله به دست افراد است. پس از این اعلام، مجموعه داستان‌ها، رمان‌ها، مجموعه اشعار، پایان‌نامه‌ها رسید و شروع کردیم نهایی‌سازی و انتشار.
اول اینکه بسیاری از اینها تا برسد به حدّ چاپ و نشر، نیاز به ویرایش و حتی بازنویسی داشت و باید چند مرحله روی آن کار می‌شده و کار بسیار شاقّی بوده، ولی تاکنون انجام داده‌ایم.
دوم اینکه با معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد جلساتی داشتیم که در چاپ و نشر مساعدت کنند و در شرایط گرانی کاغذ و چاپ یار این افراد شوند ولی متأسفانه کمکی نکردند.
سوم توقع بوده و هست که بهزیستی حداقل حمایت معنوی کند؛ دفتر فرهنگ معلولین گزارش این کار را به رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور آقای محسنی بندپی طی چند مرحله ارائه کرد ولی هیچ قدمی مشاهده نشد. اهمیت این پروژه در این است که درصدی از جامعه هدف که مطلع شده‌اند به تکاپو افتاده و این تکاپو نوعی تجربه اندوزی و مهارت‌آموزی است.
در برخی کشورها هر شخص اگر سه کتاب داشته باشد تا آخر عمر بیمه می‌شود و در ایران بر اساس قانون بیمه نویسندگان، افرادی که سالانه یک اثر داشته‌اند، بیمه شده‌اند. این حداقل امتیازی است که معلولان هم به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.
البته توسعه کتاب و گسترش نویسندگی، تأثیرهای بسیار زیاد دارد که در این مجال نمی‌توان به آنها پرداخت. اما اجمالاً می‌توان گفت: در مجموع با اجرای این پروژه، در حداقل ده سال، جامعه هدف کلاً متحول خواهد شد.
این دفتر تاکنون ۶۰۰ عنوان کتاب آماده کرده و بیش از یکصد عنوان منتشر کرده است. اگر آمار دانشگاه علوم بهزیستی و دانشگاه تهران و انتشارات سازمان بهزیستی و دیگر مراکز که بودجه و امکانات دولتی مفصلی دارند ملاحظه و با این دفتر مقایسه شود، اهمیت فعالیت دفتر فرهنگ معلولین در عرصه تولید کتاب، معلوم خواهد شد.
۳ـ حمایت گروه‌های مرجع
هر پروژه اجتماعی اگر توسط گروه‌های مرجع مثل روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، هنرپیشه‌ها، ورزشکاران، روحانیون، فیلم‌سازان و نویسندگان حمایت گردد، زودتر به نتیجه می‌رسد و بهتر نتیجه می‌دهد.
تاکنون اقدامی برای جلب حمایت گروه‌های مرجع در زمینه طرح‌ها و برنامه‌های معلولان در ایران نبوده است، زیرا این افراد توجیه نشده بودند. البته موردی گاه ورزشکار یا خواننده یا نوازنده‌ای را در مراسمی آورده‌اند ولی به صورت جریانی و عمومی از قدرت نفوذ آنان استفاده نشده است.
یکی از اقدامات دفتر فرهنگ معلولین هدف گرفتن گروه‌های مرجع از طریق آگاهی دادن و درگیر کردن آنان با مسائل موجود در جامعه هدف است، از این‌رو یادداشت‌هایی روزانه تهیه و روی وب سایت دفتر درج می‌شود. یادداشت‌هایی به نام «زیر ذره‌بین» یا «تحلیل و نقد محتوایی برنامه‌ها و آثار» روزانه تولید و به اشتراک گذاشته می‌شود.
هر ماه بالغ بر یک هزار صفحه بسته فرهنگی، تولید محتوا و نقد تدوین و روی سایت دفتربارگذاری می‌گردد. این فعالیت‌ به خوبی از سایت پیدا است و هر شخصی می‌تواند رصد و پیگیری کند.
سایت دفتر فرهنگ معلولین (www.malolan.com) پرتال کاملی از اطلاعات و فعالیت‌های سایر مراکز فعال در حوزه معلولان و اخبار و گزارش‌های به روز است که در کنار سایت بانک جامع اطلاعات معلولان همواره از منابع و مراجعات اصلی پژوهشگران این حوزه بوده است.
مکانیسم حمایت مرجع‌ها (سلبریتی‌ها) تابع ضوابط خاص خودش است: آگاه شدن، تحریک شدن، جریانی شدن یا بسیج افکار عمومی سه مرحله مهم در پیدایش حمایت آنان است. تجربه نشان داده حمایت و پیشتیبانی آنان، حلالّ بسیاری از مشکلات است.
نکته بسیار مهم که جریان حمایت را می‌تواند تسریع کند، استفاده از فرهنگ مردم است. مردم مسلمان ایران اولاً باورهایی به اسلام دارند و دوم علاقه به فرهنگ ایرانی دارند لذا لازم بود از احادیث، آیات، شاهنامه، سخنان و حکایات سعدی و حافظ و دیگر منابع اینچنینی استفاده می‌شد؛ این دفتر ابتدا به شناسایی منابع دو فرهنگ ایران و اسلامی کرد و ضرب‌المثل‌ها، حکایات تا اصطلاحات و واژگان و تا روایات و آموزه‌های مذهبی را شناسایی نمود. سپس بر اساس این منابع به جلب حمایت و تولید آثار پرداخته است.
۴ـ کتابخانه و آرشیو
جامعه هدف همان‌طور که نیاز به پشتیبانی مالی دارد و همان‌طور که برای زنده ماندن غذا و خوراک می‌خواهد، به پشتیبانی فرهنگی هم محتاج است و تغذیه فکری و معنوی هم می‌خواهد. نابینایی که مشغول تألیف پایان‌نامه‌اش است، نیاز به منابع دارد، ناشنوایی که گرافیک کار می‌کند یا شعر می‌سراید نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد. اساساً در اروپا، توان بخشی به معنای افزودن به توان فکری و درونی افراد است.
همه اینها بدون منابع مثل کتاب، نشریه و فیلم ممکن نیست. از این رو این دفتر در تأسیس کتابخانه تخصصی معلولیت و نیز دایر کردن آرشیو کتاب گویا، کتاب بریل، آرشیو فیلم، آرشیو اسناد و مدارک علمی تدبیر و اهتمام داشته است. و توانسته از سال ۱۳۹۰ آرشیو و کتابخانه‌ دایر کند. از طرف دیگر هر ماه به طور میانگین یکصد و پنجاه نفر تماس می‌گیرند یا حضوری می‌آیند و مشاوره یا منابع دریافت می‌کنند. حتی برخی دانشجوها و پژوهشگران و افراد دارای معلولیت از خارج از کشور تماس می‌گیرند و درخواست آنها انجام می‌شود.
برای نمونه آرشیو کتاب گویا دفتر فرهنگ معلولین به گونه‌ای است که کتابخانه دانشگاه تهران و بخش نابینایان کتابخانه ملی ایران از این آرشیو تغذیه شده و دریافت کرده‌اند.
در صورت همکاری سازمان بهزیستی کشور می‌توان آرشیوها و کتابخانه‌ای که در منطقه خاورمیانه نمونه باشد ایجاد کنیم. برای این‌گونه اقدامات بودجه خاصی نیاز نیست، تجربه و کاردانی می‌خواهد که کارشناسان دفتر دارند.
۵ـ مرجع نگاری
دایره‌المعارف‌ها، کتابشناسی‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها، راهنماها و مجموعه‌ها از جمله آثار مرجع هستند که در سرنوشت یک ملت و یک فرهنگ تأثیر جدی دارند. جامعه هدف وقتی به پیشرفت می‌رسد و شاخص‌های آن رشد و تعالی را نشان می‌دهد که آثار مرجع در آن به وفور در دسترس باشد. برای مثال هر فرد به طور میانگین ۵۰ مورد سؤال برایش پیش می‌آید. شما نشسته‌اید فردی را روی ویلچر می‌بینید، این پرسش در ذهن شما ترسیم می‌شود که ویلچر چه زمان و توسط چه کسی اختراع شد؟
وقتی یک فرهنگ‌نامه در کنار شما یا در موبایل شما باشد و شما به آن دسترسی داشته باشید ظرف چند ثانیه جواب خود را دریافت می‌کنید.
این شیوه در پاسخگویی به مجهولات و پرسش‌ها، موجب گسترش دانش و فرهنگ می‌شود، اساساً فرهنگ‌سازی یعنی همین.
اما نکته بسیار مهم این است که اطلاعات درباره معلولان، مراکز، کتب، نشریات، وسایل و ابزارها، رخدادها و دیگر جنبه‌های معلولان در منابع نیست یا به ندرت آمده است. برای نمونه درباره شخصیت‌های نخبه و دارای معلولیت کنونی ایران مثل دکتر علی همت محمودنژاد یا دکتر کامران عاروان، یا سید محمد موسوی یا سهیل معینی در تمامی کتب مرجع موجود چیزی نیامده است. مهم‌ترین فرهنگ‌نامه در ایران کنونی دانشنامه دانش‌گستر (۱۸ جلد) است اکثر افراد معاصر را آورده ولی به ندرت یک فرد دارای معلولیت را معرفی کرده؛ حتی اگر معلولی را معرفی کرده اغلب به معلولیتش اشاره نکرده است؛ فقط چون نویسنده یا نوازنده مشهوری بوده، او را معرفی کرده است.
پروژه دایره‌المعارف ناشنوایان و ناشنوایی(دانا) توسط پژوهشگران فعلی دفتر فرهنگ معلولین طی چند سال کار شد و در سال ۱۳۸۸ در سه جلد و ۱۵۰۰ صفحه منتشر شد.
به هر حال فقط فعالیت‌هایی که در عرصه تولید و نشر کتب مرجع در این مرکز انجام شده اگر در هر کشور دیگر بود حداقل یک تشکر در سطح ملی می‌شد. اما متأسفانه مقامات و مدیران سازمان بهزیستی کشور و اداره کل استان قم طی حدود یک دهه از عمر این دفتر علی‌رغم نامه‌نگاری‌های متعدد، هیچگونه پیگیری و کمک مادی و معنوی و پژوهشی نداشته‌اند و حتی یک لوح تقدیر برای پژوهش‌ها و خدمات دفتر فرهنگ معلولین ارسال نکرده‌اند.
آخرین اثر مرجع منتشر شده توسط این مرکز «فرهنگنامه موسیقی معلولان» است که سه سال برای تألیف و یک سال برای دریافت مجوز آن از وزارت ارشاد تلاش شد، یک نسخه از آن را به پیوست تقدیم آقای دکتر محمودنژاد می‌کنیم. نیز طرح جامع مرجع نگاری با نام طرح گنجینه را به پیوست تقدیم می‌کنیم. این طرح هم اکنون در حال اجرا است.
۶ـ نشست و هم‌اندیشی
جامعه هدف بیش از هر قشر دیگر نیاز به گفت‌وگو دارد تا بر سر مفاهیم توافق و هم‌اندیشی تقویت شود. از این‌رو این دفتر نشست‌هایی ماهیانه درباره مسائل مختلف مثل زبان اشاره و اشتغال برگزار می‌نماید. گزارش کامل همه نشست‌ها و جشنواره‌های دفتر فرهنگ معلولین در وب سایت این مرکز موجود می‌باشد.
دیگر فعالیت‌ها
غیر از شش رشته فعالیت مزبور در زمینه‌های متعدد دیگر اقدامات و تصمیم‌هایی انجام شده است. برای مثال هر سال ماه مبارک رمضان، روزانه غذای گرم بین معلولان و خانواده‌های آنان پخش شده است.
تاکنون از دولت هیچ مبلغی دریافت نشده است. و تمامی خدمات این دفتر رایگان است و طی سال‌های ۹۰ تا پایان ۹۵، ۵۵ میلیارد تومان آثار فرهنگی در سطح مراکز و اشخاص معلولین در سراسر کشور و خارج از کشور اهداء شده است. با افزوده خدمات دیگر، تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای جامعه هدف اهدائات ارائه شده است. همچنین در تولید آثار و اجرای پروژه‌ها تلاش شده از خود افراد دارای معلولیت استفاده شود.
در پایان متذکر می‌شویم که اسلام دارای آموزه‌ها و مبانی انسانی درباره معلولان است نیز فرهنگ ایرانی پر از مطالب انسانی درباره معلولان می‌باشد؛ همچنین شهر قم دارای ظرفیت‌های بسیار در زمینه فرهنگ‌سازی است. متأسفانه از این ظرفیت‌ها و داشته‌ها به خوبی استفاده نشده است. هر شخص و هر ملت و جامعه دیگری این همه ثروت فکری و معنوی داشت می‌توانست اینها را در راه پیشرفت جامعه هدف سرمایه‌گذاری کند.

پایان
در پایان آقای محمودنژاد از تلاش‌ها و خدمات مراکز قم تشکر کرد و برای آنان آرزوی موفقیت نمود و گفت گزارش این صحبت‌ها و فعالیت‌ها مکتوب به ریاست سازمان تحویل خواهد شد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *