نشست «شاخص های کلیدی در اخلاق معلولیت»

معلولیت استعاره نیست…

۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸ نشست «شاخص های کلیدی در اخلاق معلولیت» و نقد و بررسی کتاب جهان معلول ساز با حضور جمعی از معلولان و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه اخلاق پژوهان جوان قم برگزار شد. نمایشگاه برخی کتاب های منتشره دفتر فرهنگ معلولین در حاشیه نشست برای استفاده علاقه مندان قرار گرفته بود. همچنین آقای محمد نوری مدیرعامل این دفتر طی سخنرانی در این نشست درباره عرصه پژوهشی اخلاقی معلولیت به تفصیل مطالبی را برشمرد. ایشان مهم‌ترین جنبه اخلاق معلولیت را ظلم بر معلولان و تبعیض فرهنگی دانست و در این باره نمونه‌هایی را مطرح کرد.
حجت الاسلام آقای میثم غلامی مدیر خانه اخلاق پژوهان جوان و همکارانشان در بر پایی این نشست بسیار تلاش کردند و لازم است از ایشان تشکر شود. سایر سخنرانان نشست خانم نعیمه پورمحمدی نویسنده کتاب جهان معلول ساز و آقای محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای مجید شکوری مدیر انجمن ضایعه نخاعی‌های قم بودند. در پایان جلسه چند نفر از افراد دارای معلولیت نیز به بیان دیدگاه ها و برخی مشکلات پژوهشی خود پرداختند.

در گذشته فرزندان معلول را از بین می بردند
محمد نوری، رئیس دفتر فرهنگ معلولین نیز اظهار داشت: مسئله معلولین در جهان بوده و هست و از گذشته توجهی به معلولین نمی شده و دنبال این بودند فرزندان معلول را از بین ببرند.
نوری گفت: اما اسلام اولین دینی بود که از معلولیت و حقوق آنها دفاع کرد. روایات متعددی هم در همین رابطه داریم. بهترین بخش روایات در مورد استانداری مالک اشتری است. در عهدنامه مالک حضرت اشاره به حقوق این قشر شده است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: اسلام با دفاع از حقوق معلولین، نهضتی را برای پیشگیری از معلولیت، رفع مشکلات و خدمت به آنها راه اندازی کرد.
وی بیان داشت: اما در دوران خلفای عباسی شاهد بدترین نگاه به معلولین هستیم و حقوق آنها نادیده گرفته شده است.
نوری گفت: اما امروز هم شاهد نوعی ظلم فرهنگی به معلولین هستیم، این ظلم ها گاهی در عرصه پزشکی، عدم حمایت و عدم ارائه خدمات به معلولین است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: باید کاری کرد ظلم فرهنگی و تبعیض ها از بین برود. مسابقاتی برای آنها برگزار شود، شرایطی برای کاندیدای معلولین فراهم شود.
وی بیان داشت: باید کاری کرد معلولین مرجع فکری باشند، این کار در زمان امام صادق(ع) اتفاق افتاده است. امروز حداقل انتظاری که هست این می باشد، بخشی از بودجه به این قشر اختصاص بیابد ولی کاری برای معلولین نشده است.
نوری گفت: امروز از جمله دلایل معلولیت ها، سموم موجود در غذا است و همین مسئله باعث جهان معلول ساز شده است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: با نوع غذا شاهد افزایش معلولین هستیم و به نوعی با دست خود معلول می سازیم.

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *