تقدیر از محمد نوری به دلیل نگارش کتابها و مقالات مختلف در زمینه بریل در نخستین جشنواره خط بریل (بریلفا)

اختتامیه نخستین جشنواره خط بریل فارسی (بریلفا) روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸ در محل سالن کتابخانه و اسناد ملی با حضور جمعی از مسئولان و نابینایان برگزار شد. در پایان مراسم از آثار برگزیده تقدیر شد و مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین آقای محمد نوری به دلیل نگارش کتابها و مقالات مختلف در زمینه بریل در بخش پژوهش در حوزه بریل مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در نمایشگاه تولیدات و پژوهش های خط بریل کتاب های دفتر فرهنگ معلولین برای آشنایی بیشتر علاقه مندان قرار گرفته بود.

نخستین جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) در ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸ ساعت ۹ تا ۱۲ در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار گردید.
خط بریل توانست نابینایان را از بن‌بست زندگی و پیشرفت نجات دهد و به وسیله خط بریل توانستند سواد خواندن و نوشتن، دانش‌ها و مهارت‌ها را فراگرفته و مدارج علمی و پله‌های ترقی را طی کنند و به مقامات فرهنگی و علمی برسند. تا وقتی خط بریل ابداع نشده بود، تصور عمومی این بود که نابینایان امکان پیشرفت و ترقی ندارند و باید در خانه بمانند اما پس از ابداع خط بریل تحول و انقلابی در جامعه نابینایان آغاز گردید که هنوز ادامه دارد.
متأسفانه در ایران نهادهای رسمی دولتی اقدام جدی برای مشروعیت دادن به خط بریل و آثار بریل انجام نداده‌اند، فقط آموزش و پرورش استثنایی در زمینه‌های آموزشی به خط بریل اهمیت داده است. اما وزارت فرهنگ و ارشاد در جهت حمایت از آثار بریل یا نهادهای کتابخانه‌ای در جهت گسترش دسترسی نابینایان به منابع بریل یا وزارت علوم اقداماتی در زمینه پژوهش درباره ابعاد خط برل فارسی و رفع مشکلات آن و راه‌اندازی رشته خط بریل در دانشگاه‌ها، اهتمام اساسی نداشته‌اند. با اینکه در کشورهای دیگر همسایه ما مثل ترکیه خط بریل به رسمیت شناخته شده و با جدیت آن را توسعه داده‌اند. جشنواره ملی خط بریل (بریلفا) نخستین قدم از طرف دولت در زمینه توسعه علمی و کارشناسنامه خط بریل و قدردانی از زحمات افرادی است که چند دهه بدون چشم داشت و توقع در زنده نگه داشتن و پیشبرد خط بریل در ایران اهتمام داشتند. کارنامه این افراد در این جشنواره گشوده شد و برای اولین بار از آنان تقدیر به عمل آمد و به نوعی فرآیند رسمیت دادن به خط بریل در ایران با این جشنواره کلید خورد و آغاز شد.
لازم است مسئولین و مدیران بالا دستی نظام جمهوری اسلامی را به این واقعیت توجه دهیم که نابینایان با جمعیت قابل توجه، سرمایه ملی بزرگی برای ایران هستند و برای فعال شدن در جامعه و به دست گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی باید مقدمات پیشرفت برای آنان فراهم گردد و یکی از مقدمات مهم، خط بریل است. مسئولین لازم نیست هزینه مالی در این زمینه داشته باشند و مسلماً مردم مساعدت خواهند کرد، فقط از مسئولین بارها خواسته شده تا زمینه‌های رسمیت خط بریل را در همه بخش‌ها فراهم آورند. و همان‌طور که کتب معمولی را از نویسندگان و ناشران می‌خرند، کتاب‌های بریل هم خرید شود، همان‌طور که کتب‌های معمولی را در انواع جشنواره‌ها شرکت می‌دهند، کتاب بریل هم جایگاه داشته باشد، همان‌طور که برای مطالعه کتب معمولی در اقشار مختلف برنامه‌ریزی دارند، مطالعه کتاب بریل هم در فهرست اقدامات آنان قرار گیرد، بالاخره در همه زمینه‌ها با آثار بریل و خط بریل مثل آثار و خط الفبای فارسی برخورد شود.
از معاون فرهنگی وزارت ارشاد طی دو سال اخیر بارها شفاهی و کتبی خواسته شد ولی اقدام جدی نداشته‌اند حتی برای این منظور طرح عملی به ایشان داده شد ولی حتی به نامه‌های دفتر فرهنگ معلولین پاسخ ندادند.
همین‌ جا لازم است از خانم دکتر اشرف بروجردی و مدیران تحت امرشان تشکر شود که یک اقدام بی‌سابقه و یک اهتمام تاریخی انجام دادند و “بریلفا” را در سطح ملی مطرح کردند. پیشنهاد می‌شود روز ۲۶ آذر به عنوان روز بریل فارسی یا بریلفا در تقویم ایران ثبت گردد.
گزارش جشنواره بریلفا به تفصیل توسط خبرگزاری‌ها به ویژه ایبنا گزارش شده است و به جزئیات آن نمی‌پردازیم فقط متذکر می‌شوم درباره این جشنواره یک جلد کتاب در دست اقدام داریم که در ماه‌های آینده منتشر خواهد شد.
در پایان مراسم از آثار برگزیده تقدیر شد و مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین آقای محمد نوری به دلیل نگارش کتابها و مقالات مختلف در زمینه بریل در بخش پژوهش در حوزه بریل مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در نمایشگاه تولیدات و پژوهش های خط بریل کتاب های دفتر فرهنگ معلولین برای آشنایی بیشتر علاقه مندان قرار گرفته بود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *