مدیر «دفتر فرهنگ معلولین» در گفت و گو با «ایران»:

پرونده افراد دارای معلولیت در ناهنجاری‌ها سفید است

حضور فعالانه افراد دارای معلولیت در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باعث شده همواره در کنار افراد عادی موفق جامعه، افراد دارای معلولیت موفق هم به چشم بخورند. این درحالی است که این گروه از جامعه هنوز برای رسیدن به جایگاه مطلوب در جامعه با مشکلات متعددی مواجه هستند. برای آشنا شدن با مشکلات موجود در مسیر پیشرفت این افراد با محمد نوری، مدیر «دفتر فرهنگ معلولین» که یک تشکل فرهنگی مردم نهاد و غیر دولتی است به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم:

افراد دارای معلولیت با اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت خود مواجه هستند، به‌طوری که در بسیاری از موارد این اختلال باعث کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی خواهد شد. با این وجود در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته این قشر از جامعه مورد توجه ویژه هستند. به نظر شما دلیل این توجه و حمایت چه می‌تواند باشد؟
بر خلاف آنچه بسیاری از افراد جامعه گمان می‌کننــد افراد دارای معلولیت توانمندی‌های بسیاری دارند. این گروه از جامعه به دو دلیل درمرکز توجه مسئولین بسیاری ازکشورهای جهان قرار گرفته‌اند. نخست اینکه افراد دارای معلولیت در ناهنجاری‌ها پرونده سفید دارند به این معنا که کمتر از ۱۰ درصد از آنها در مراجع قضایی پرونده دارند. این واقعیت و باور جهانی باعث شده دیدگاه جامعه نسبت به معلولین مثبت شده و تلاش برای سرمایه‌گذاری جهت توانمند ساختن آنها افزایش یابد.
اما دومین عاملی که باعث تمایل جامعه برای سرمایه‌گذاری و استفاده از توانایی‌های افراد دارای معلولیت شده استعداد ذاتی این افراد است. در حقیقت به دلایل مختلفی از جمله دلایل زیستی برخی از توانایی‌ها در این افراد بیش از سایر افراد جامعه است برای مثال حس لامسه به عنوان یکی از توانایی‌های ویژه و برجسته در نابینایان شناخته شده است که می‌توان از آن بهره برد.

در سه یا چهار دهه اخیر در جهان مدرن دیگر نفت، معادن و سرمایه‌های مادی تضمین کننده رفاه کشورها محسوب نمی‌شود و به اعتقاد کارشناسان این نیروی انسانی خلاق و مبتکر است که می‌تواند جامعه را به سمت موفقیت و رفاه سوق دهد. از نظر شما افراد دارای معلولیت چه سهمی در نیروهای خلاق یک جامعه دارند؟
افراد دارای معلولیت از بهره هوشی بالایی برخوردارند. از این رو می‌توان گفت این گروه از جامعه انسان‌های خلاق و سپید پرونده‌ای هستند که با حمایت و توانمند‌سازی می‌توان از آنها به عنوان سرمایه‌های ارزشمند و عامل موفقیت جامعه نام برد.

با وجود تأکید پژوهشگران و کارشناسان بر توانمندی‌های بالای افراد دارای معلولیت، متأسفانه در کشور ما همانند بسیاری از کشورهای جهان از این قشر به درستی حمایت و استفاده نمی‌شود به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟
موانع مختلفی در مسیر بکار‌گیری این افراد در جامعه وجود دارد که از میان آنها می‌توان به موانع فرهنگی اشاره کرد. متأسفانه ما هنوز نتوانسته‌ایم منابع فرهنگی ایرانی را پالایش کرده، به روز درآورده و در اختیار مردم قرار دهیم.
فرهنگ‌سازی یعنی به روز کردن پیشینه و فرهنگ و هویت یک کشور و این امر نیازمند تلاش بسیار است.
رودکی یک نخبه نابینا و عامل فخر ایرانیان است اما تاکنون چقدر در مورد رودکی برنامه ساخته شده یا چقدر در کتاب‌های درسی به او پرداخته شده است؟ این درحالی است که شناساندن او به جامعه باعث می‌شود مردم بیشتر به این قشر از جامعه اعتماد کنند و به آنها کار دهند.

بسیاری از کشورهای پیشرفته، موضوع حضور افراد دارای معلولیت در عرصه‌های مختلف جامعه را پذیرفته‌اند و برای حمایت از آنها برنامه‌ها و سرمایه گذاری‌های قابل توجهی ارائه داده‌اند ما در بهره‌برداری از این فرهنگ مدرن چقدر موفق بوده‌ایم؟
متأسفانه ما از فرهنگ مدرن تنها قسمت توانبخشی را گرفتیم و مسائل علوم انسانی مانند اخلاق و بحث‌های زیرساختی فرهنگی مانند رشته مطالعات معلولین را مورد توجه و استفاده قرار نداده‌ایم. متأسفانه ما در ایران یک دانشگاه برای معلولین که رشته معلولیت را تدریس کند نداریم شاید بگویید دانشگاه توانبخشی بهزیستی اما حقیقت این است که این دانشگاه هم مانند دانشگاه تهران است و در آن رشته‌هایی نظیر جامعه‌شناسی معلولین، مرجع شناسی معلولین و آسیب‌شناسی فرهنگی معلولین وجود ندارد. به‌طور کلی باید بگویم که متأسفانه دستاوردهای مدرن به ایران نیامده و ما از آنها استفاده نمی‌کنیم.

از نظر حقوقی آیا تصویب قانون حمایت از معلولین توانسته گام مؤثری در احقاق حقوق این قشر از جامعه بردارد؟
بله قانونی برای این قشر از جامعه تصویب شده است که به خودی خود خوب است اما درست اجرا شدن آن مهم است. متأسفانه این قانون روح ندارد انعطاف پذیر نیست و تحرک قابل توجهی ایجاد نمی‌کند.

بسیاری از افراد دارای معلولیت تحصیلات دانشگاهی دارند اما در هنگام ورود به بازار کار با مشکلات بسیاری مواجه هستند دلیل این امر را چه می‌دانید؟
دریافت مدرک دانشگاهی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا نمی‌تواند به توانمندسازی افراد دارای معلولیت کمک کند. آنها باید در دانشگاه‌ها مهارت بیاموزند تا بتوانند وارد بازار کار شوند. منبت و معرق کاری نمی‌تواند هزینه زندگی این افراد را تأمین کند اما آنها می‌توانند با کسب مهارت در زمینه تحصیل خود یا حتی مشاغل فرهنگی براحتی هزینه معاش خود را تأمین کنند.
ما باید به معلولین مشاغل فرهنگی را آموزش دهیم. خوشبختانه در ایران ۲۰۰ یا ۳۰۰ عنوان شغل فرهنگی وجود دارد.
نمایه‌ نگاری، چکیده نویسی کتاب‌ها گزارش نویسی، رمان‌نویسی، خبرنگاری و حتی تدریس خط بریل همگی مشاغلی هستند که می‌توانند یک فرد دارای معلولیت را به جایگاه مناسبی در جامعه برسانند و درآمد خوبی هم داشته باشند.
بهتر است بدانیم درحالی که در کشور ما به مناسب‌سازی بیش از فرهنگ بها داده می‌شود در کشورهای پیشرفته مانند انگلیس برای افراد دارای معلولیت دوره‌های کارآموزی کار و مهارت گذاشته می‌شود تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند وارد بازار کار شوند و مستقل زندگی کنند.

منبع: روزنامه ایران، ۲۵ دی ۱۳۹۸

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *