جلسه مشورتی کتاب معلولان

جشنواره کتاب معلولان ایران (کاما) سال گذشته با موفقیت اولین دوره‌اش برگزار شد، مسئولین این جشنواره و مشخصاً دو تشکل (انجمن نابینایان ایران و انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران) درصدد هستند امسال هم این جشنواره را برگزار کنند. به این منظور جلسه‌ای با حضور آقایان برجیان، شادکام، جمالی، میرزا آقایی، چابک، محمد نوری، علی نوری، در محل انجمن نابینایان ایران صبح شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ برگزار شد. در این جلسه نخست آقایان جمالی و برجیان درباره پیشینه این جشنواره و برگزاری آن در سال قبل و ضعف‌ها و قوت‌ها صحبت کردند. سپس آقای محمد نوری درباره دو موضوع صحبت کرد. ابتدا به تأثیر عینی و ملموس جشنواره کتاب و خود کتاب در زندگی معلولان پرداخت و گفت برای اولین بار در این جشنواره معلولان نویسنده و کل معلولان عیناً مشاهده کردند که کتاب صرفاً یک مقوله ذهنی و تفننی نیست بلکه در سبد اقتصادی و معیشتی آنان تأثیر دارد و موجب درآمدزایی می‌شود. افرادی که ماهانه دریافتی‌ اندکی از بهزیستی داشتند و سالانه کل دریافتی آنان حدود یک میلیون تومان می‌شد، در این جشنواره چند میلیون دریافتی داشتند و این مسئله برای آنان بسیار مؤثر بود.
مسئله دوم اینکه، به دلیل اینکه شخصی یا نهادی دیگر غیر از این جشنواره نیست که روی مقوله کتاب کار کند، از این‌رو همه بار و زحمت بر دوش این جشنواره افتاده و باید فکری هم برای توسعه فرهنگ کتاب و گسترش تولید کتاب و کتاب‌خوانی کند. روش‌هایی که آمار تولید کتاب را در جامعه هدف بالا می‌برد شناسایی و اجرایی شود.
ایشان چند نمونه از شیوه‌های توسعه کتاب را در جامعه هدف بیان کرد.
سپس آقای میرزا آقایی درباره ضرورت‌ هماهنگی بیشتر برای کتاب گفت و متذکر شد، با برنامه‌ریزی درست و اعتمادسازی و شفافیت می‌توان بهترین اقدامات را انجام داد و جوایز را چند برابر افزایش داد.
نیز آقای علی نوری درباره روش‌های مختلف جلب مشارکت مردم راه کارهایی را ارائه داد. سپس موضوع دیگر یعنی چگونگی جذب کمک‌های دولتی‌ها و مردم مطرح شد و گفته شد با توجه به شرایط دولت، بهزیستی و وزارتخانه‌ها، کلاً دولت بعید است کمک کند.
قرار شد تقسیم کار شود و نهادهای مذهبی و قم را آقای نوری پیگیری کند، مراکز توانبخشی و معلولیتی را آقای میرزا آقایی، هنرمندان را آقای شادکام و نهادهای دولتی را آقای برجیان و دیگران را آقای جمالی پیگیری کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *