اتمام تألیف دانشنامه بقيع شريف
و آغاز انتشار آن

اين دانشنامه با مدیریت محمد نوری، نخستين پژوهش علمي با اتكاء بر منابع و اسناد قديمي و جديد از همه مذاهب اسلامي است. حدود دو هزار مقاله مدخل دارد و ساختار آن الفبايي است. چند گروه حدود چهار سال در تأليف آن كوشيده‌اند. اين دانشنامه با اين ايده و ذهنيت آغاز شده كه بقيع غرقد يا قبرستان بقيع قدمت و سابقه چند هزار ساله دارد و از اماكن باستاني و مظهر تمدن و مدنيت و ميراث انساني است. آثاري از تمدن‌هاي پيش از اسلام و جلوه‌هاي فراوان از تمدن اسلامي در آن جا وجود داشته؛ امّا هم اكنون تماماً زير خاك مدفون شده است. به ويژه ميراث اهل بيت(ع) رسول خدا(ص) و مقابر و آرامگاه‌هاي بزرگان از فرزندان و نوادگان رسول الله(ص) با آرايه‌هاي هنري بسيار و نيز هزاران قطعه عتيقه‌جات بسيار گرانبها يا به سرقت رفت يا مفقود شد و يا زير تلي از خاك دفن شد.
بقيع سرمايه عظيم نه تنها معنوي و مذهبي بلكه مادي هم هست؛ اماكن باستاني و تزيينات اين اماكن اگر در كفه ترازو نهاده شود و در كفه ديگر تمامي امكان مذهبي- باستاني جهان اسلام گذاشته شود، كفه بقيع اگر سنگين‌تر نباشد حداقل برابر است. زيرا حداقل بيست هزار شخصيت در دوره اسلامي در اين قبرستان آراميده‌اند؛ شخصيت‌هايي كه چهارتن از امامان دوازده‌گانه شيعه جزو آنها است. از بنيان‌گذاران پنج مذهب فقهي، حداقل سه تن از آنان در بقيع دفن شده‌اند. از فرزندان ائمه شيعه(ع) و از طايفه بزرگ بني هاشم و اهل بيت(ع) صدها شخصيت برجسته در آنجا آرام گرفته‌اند. از شهداي احد، خيبر تا شهداي حوادث بزرگي مثل قتل عام مردم مدينه توسط يزيد بن معاويه در آنجا خفته‌اند و … . اينها گوشه اندكي از بقيع است. از اينرو بايد گفت جايي مثل بقيع در جهان اسلام وجود ندارد و ارزش معنوي و مادي آن واقعاً بي نظير است.
اما دانشنامه بقيع درصدد است همه جوانب بقيع را نشان دهد و با استدلال و منطق اهميت اين امكان عزيز را به همه جهانيان معرفي نمايد. در بسياري از مدخل‌ها بر منابعي كه در عربستان سعودي منتشر شده تكيه شده است.
مقالات اين دانشنامه در گروه قابل طبقه بندي هستند:
– شخصيت شناسي اعم از بزرگان خاندان رسول خدا، خادمان و تعميركنندگان اماكن بقيع در طول تاريخ، تخريب كنندگان بقيع و … .
– حوادث مرتبط به بقيع، يوم البقيع از دوره جاهليت شهرت داشت و پس از آن هم حوادث مهم رخ داده است چون ۸ شوال ۱۳۴۳ق.
– كتب و نشريات درباره بقيع اعم از مسافريني كه خاطرات خود را درباره آنجا نوشته‌اند، يا مورخيني كه به تاريخ تحولات بقيع پرداخته‌اند و غيره.
– احاديث و مأثورات و ادعيه كه از طريق معصومين(ع) درباره بقيع به ما رسيده است.
– اسناد و مدارك از عكس، فيلم و مدارك مكتوب
– موضوعات ادبي، تاريخي، فرهنگي، اجتماعي و حقوقي
– بقيع از منظر نويسندگان غربي و غير مسلمانان
– مقابر و آرامگاه‌ها و ديگر مكان‌هاي معمور در بقيع
– سايت‌ها و شبكه‌هاي ويژه بقيع
– جريان‌ها، نحله‌ها، دولت‌هاي مدافع بقيع يا ضد و مخرب بقيع
قرار بود اين كتاب براي ۸ شوال (سالروز تخريب بقيع) سال ۱۳۹۳ از چاپ بيرون بيايد ولي به دليل پاره‌اي موانع و كمبودهاي مالي تا كنون چاپ امكان‌پذير نشده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *