ساخت آرامگاه برای مرحوم باغچه‌بان

محمد نوری/ ۶ آذر ۱۳۹۴

814432290_94710_11999684280345806545خبری امروز ۴ آذرماه ۹۴ به دستم رسید مبنی بر اینکه مشاور سازمان میراث فرهنگی استان تهران از معاون میراث فرهنگی این سازمان خواستار دستور مقتضی برای ترمیم و ساخت مقبره مرحوم باغچه‌بان شده است.
اما ملاحظاتی هست که نتوانستم از جامعه ناشنوایان عزیز و تشکل‌های مردمی معلولان مطرح نکنم:
۱- هر شخصی زندگی خودنوشت مرحوم باغچه‌بان را مطالعه کند متوجه می‌شود او با دست خالی و در شرایطی که حتی یک قطعه چوب نداشت تا به عنوان تخته سیاه استفاده کند و کلاس درس و خانه‌اش یکی بود صبح زیلو و رختخواب را جمع و بساط درس را پهن می‌کرد و شب برعکس، و به رغم همه این نداری‌ها و سختی‌ها شبانه‌روز برای بچه‌ها و ناشنوایان کوشید.
حال باید پرسید اگر آن مرد بزرگ امروز بود می‌گفت به اولویت‌ها و ضرورت‌های ناشنوایان رسیدگی کنید یا رأی به ساخت چنین آرامگاهی می‌داد. من مطمئن هستم روح ایشان فریاد می‌کشد تربیت و آموزش ناشنوایان مهم‌تر است و هزینه آرامگاه را برای کار مهم‌تر که نتیجه آن به ارتقای سطح دانش و آگاهی ناشنوایان برسد، مصرف کنید. با این حال سازمان میراث فرهنگی از بازماندگان آن مرحوم سؤال کنند و پس از تحقیق اقدام نمایند.
۲- اساساً ساخت آرامگاه یا ترمیم مقبره قبل باید با مشارکت و زیر نظر خانواده و فرهیختگان ناشنوایی که اغلب شاگرد آن مرحوم بوده‌اند مثل آقای رضاقلی شهیدی باشد. نمی‌دانم آیا با اینگونه افراد در میان گذاشته شده یا نه؟
۳- متأسفانه هنوز ابعاد اقدامات و فعالیت‌ها و ابتکارات مرحوم باغچه‌بان در ایران شناخته شده نیست. دفتر ایشان خانم ثمینه باغچه‌بان در کتابش می‌نویسد وقتی برای بورس دانشگاهی به آمریکا رفتم، استادم سر کلاس می‌گفت روش آموزش تلفیقی یا ترکیبی بسیار مهم و مؤثر است و از ابتکار آن در ایران یاد می‌کرد.
باغچه‌بان حدود ده ابتکار مهم که هر کدام در حدّ نظریه نسبیت انیشتین مؤثر و مهم بوده و جامعه و فرهنگ آموزش و پرورش را تحت تأثیر قرار داده، دارد. انصافاً جوانان، نوجوانان حتی معلمان در مدارس چقدر اطلاعات و آگاهی نسبت به اینگونه ابتکارات باغچه‌بان دارند.
حال آیا بهتر نیست بودجه آرامگاه مصروف شناساندن باغچه‌بان و تبدیل باغچه‌بان به یک شخصیت نابغه و الگو در جهان نماییم.
۳- باغچه‌بان انصافاً یک شخص نیست یک فرهنگ است. لازم است ابعاد این فرهنگ بازیافت، بازخوانی و درباره‌اش فیلم ساخته، کتاب و مقاله و پایان نامه نوشته شود و خلاصه ابعاد این فرهنگ پرورانده گردد. چند کتاب درباره باغچه‌بان در سطح کودکان و در سطح نوجوانان تألیف شده است؟
آیا نشریات باغچه‌بان حداقل به صورت افست باز چاپ شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است؟
آیا برای نشریات باغچه‌بان فهرست راهنما تألیف و منتشر شده است؟
آیا آلبوم عکس باغچه‌بان چاپ شده است؟
چند فیلم برای او ساخته شده است؟
چند موزه کارآمد در شهرها و چند آرشیو درباره‌اش هست؟
آیا جایزه کتاب باغچه‌بان و جایزه معلم نمونه باغچه‌بان و جایزه ناشنوای نمونه باغچه‌بان که در دوره‌هایی مطرح بود، عملی و اجرایی شد؟ آیا نباید اجرایی شود؟ آیا باغچه‌بان به عنوان یک ایرانی فداکار چهره سازی و به عنوان الگو مطرح شده است؟ چند درصد از معلمان مثل باغچه‌بان تربیت شده‌اند که تمامی یا بخشی از حقوق ناچیز ماهیانه‌اش را مصرف دانش‌آموزان می‌کرد؟ باغچه‌بانی که کچلی بچه‌ها را با آب و صابونی که خودش خریده بود می‌شست، لباس آنها، ناخن آنها را رسیدگی می‌کرد و دست و صورت بچه‌ها را خودش می‌شست و … چند معلم اینگونه‌ای داریم؟ و چرا با اطلاع‌رسانی درست و با انواع شیوه‌های رسانه‌ای و تلفیقی و آموزشی و تربیتی نتوانسته‌ایم چند معلم اینگونه داشته باشیم؟
باغچه‌بانی که وقتی دانشگاه‌های اروپا و آمریکایی او را شناختند، حاضر بودند به شاگردانش بورس تحصیلی بدهند و کاملاً او را محترم می‌داشتند و در دوره خودش چند تن از شاگردانش از دانشگاه‌های خارج بورس دریافت کردند؛ حال این مدرسه باغچه‌بان چرا نتوانست در دهه‌های اخیر همان پرستیژ و همان حیثیت را داشته باشد؟
آیا تا کنون یک کتاب مرجع مثل دانشنامه، مأخذشناسی، فرهنگنامه درباره باغچه‌بان تألیف و عرضه شده است؟
تا کنون چه اقداماتی برای معرفی باغچه‌بان به دانشگاه‌ها و محافل علمی خارج از کشور انجام داده‌ایم؛ کدام آثار او تحلیل و ترجمه به زبان‌های دنیا شده است؟ و ده‌ها آیا و پرسش‌های دیگر هست که می‌ترسم اگر بنویسم حوصله خواننده یاری نکند و لبریز شود.
حال شما خود قضاوت کنید آیا آرامگاه ضروری‌تر است یا هر کدام از این کارها؟ کدامیک مفیدتر و نتیجه بخش‌تر است؟
از همه ناشنوایان، فرهیختگان ناشنوا، تشکل‌های ناشنوایی و حتی معلمین عزیز و خادم آموزش و پرورش ایران استدعا دارم به این پرسش این شهروند پاسخ دهند. حتی می‌توانند چند کلمه کوتاه بگویند مقبره ضروری‌تر است یا سایر امور فرهنگی و رفاهی؟

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *