اقدس کاظمی: داوری و نگرش‌ها، محمد نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۷، ۱۱۲ ص.

ISBN: 978-622-99311-0-3 ؛ Aghdas Kazemi: Viewpoint and Judgment

موضوع(ها):
کاظمی، اقدس، ۱۳۱۸ – – خاطرات
زنان معلم – ایران – قم – خاطرات
زنان نیکوکار – ایران – قم – خاطرات

معرفی مختصر کتاب
کتاب پیش رو به پژوهشی در زمینه آشنایی با معلولان، مشکلات و توانمندی‌های آن‌ها و راه‌های کمک به این قشر از جامعه است. این کتاب به معرفی یکی از خانم‌های معلول کشورمان می‌پردازد که در عین معلولیت توانسته به موفقیت‌هایی دست پیدا کند و اکنون نگارنده بنا دارد با طرح داوری‌ها و نگرش‌های نخبگان و مشاهیر درباره خانم کاظمی، اشعار، نوشته‌ها و آثارش، او را به نسل جوان معرفی کند. این کتاب شامل سه فصل، از نگاه خود، از نگاه دیگران و در آینه آسیب مندان است.

آغاز
پنجم فروردین ۹۷ به منزل خانم کاظمی رفتیم تا حضوراً عید نوروز را به ایشان تبریک عرض کنیم. ایشان در بستر بیماری بودند و دردهای مختلف موجب رنج ایشان بود. خانم اقدس کاظمی متخلص به مژگان در نظر بزرگان فرهنگ و ادب ایران، یکی از چهره‌های ماندگار و دارای آثار و اشعار مؤثر و جذاب است. ایرانیان مشهوراند که به شخصیت‌ها تا وقتی در قید حیات‌اند، توجهی نمی‌کنند ولی بعد از وفات، مداحی و تحسین‌ها درباره‌اش آغاز می‌گردد. امید است خانم کاظمی سال‌های زیاد زنده باشد و مردم از توانایی‌هایش بهره‌مند گردند. از این‌رو تلاش کردیم او را از منظر شاعران و ادباء؛ پژوهشگران و نویسندگان بازشناسی کنیم. برای نمونه استاد عبدالرفیع حقیقت (متولد ۱۳۱۳) در کتاب نگین سخن، گزیده‌ای از اشعار خانم کاظمی را به عنوان یکی از آثار منظوم شیوا در دوره معاصر آورده، همچنین استادان دیگر درباره اشعار و سبک ادبی ایشان اظهارنظر کرده و اغلب درباره اشعارش داوری‌های مثبت گفته‌اند.
خانم کاظمی در این سال‌های آخر، با دفتر فرهنگ معلولین همکاری افتخاری داشت. کارنامه این همکاری مبسوط است و در جای خودش گزارش خواهد شد.
به دلیل مرحمت‌ها و دلسوزی‌هایی که نسبت به امور فرهنگی معلولین دارد بر خود فرض دانستیم در معرفی ایشان به جامعه ایران و جهان کوشا باشیم.
از این‌رو درصدد هستیم با طرح داوری‌ها و نگرش‌های نخبگان و مشاهیر درباره خانم کاظمی، اشعار، نوشته‌ها و آثارش، او را به نسل جوان و جامعه کنونی و آیندگان بشناسانیم. بلکه ما ایرانیان رویه مرده پرستی خود را کنار گذاشته و از مواهب و آثار وجودی شخصیت‌هایی مثل خانم کاظمی بهره‌مند گردیم.
از این‌رو ویژگی‌های اصلی این کتاب بازشناسی شخصیت، آثار و افکار و اشعار خانم کاظمی در آینه داوری‌ها و تحلیل‌های نخبگان است.
البته دیدگاه خودش درباره خودش را آورده‌ایم (البته به اجمال). فصل دوم روایت‌ها و داوری‌های دیگران درباره خانم کاظمی را می‌آوریم و بالاخره در فصل آخر خانم کاظمی را می‌خواهیم در آینه آسیب‌مندان ملاحظه کنیم.
در پایان لازم است از حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی که همواره مشوق و حامی این دفتر بوده‌اند تشکر نماییم.
محمد نوری
فروردین ماه ۱۳۹۷

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *