گزارش نشست “نگاهی بر فعالیت‎های فرهنگ‎سازی سازمان بهزیستی”

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ، انجمن نوید رستاک

05-neshast-negahi-bar-faaliathaye-farhangi-sazman-behzistiساعت ۹ تا ۱۲ صبح نشستی توسط چند سمن ویژه معلولیت برگزار گردید. محل برگزاری در تهران خیابان ولیعصر انجمن جوانان نوید رستاک بود.
برگزارکنندگان عبارت بودند از دفتر فرهنگ معلولین، انجمن جوانان نوید رستاک، انتشارات توانمندان، بانک جامع اطلاعات معلولان و عنوان این نشست «نگاهی بر فعالیت‌های فرهنگ سازمان بهزیستی: چالش‌ها و فرصت‌ها» بود.
نظر به اینکه سازمان بهزیستی اصلی‌ترین نهاد متصدی امور معلولین است و تاکنون اقدامات بسیار در جهت پیشرفت امور معلولین انجام داده است. اما از طرف دیگر خود معلولین بر این باوراند که مشکلات اساسی آنها هنوز برقرار است و بعضاً افزایش یافته است. همچنین نخبگان معتقد هستند حلّ مشکلات جامعه هدف مرهون افزایش نرخ هم‌اندیشی و هم‌افزایی است و این دو بدون اقدامات فرهنگ و تلاش‌های فرهنگ‌سازی سامان نخواهد یافت. اما سهم سازمان بهزیستی در افزایش هم‌اندیشی و توسعه فعالیت‌های همدلانه همچنین نقش و جایگاه این سازمان در توسعه هم‌افزایی‌های اجتماعی در جامعه معلولین چه اندازه است؟ آیا معلولین بسان یک سرمایه ملی منظور شده و ارزش و قیمت این سرمایه در روابط و تعاملات داخلی و جهانی ارزش یافته و بهزیستی چه جایگاهی در این زمینه ایفا کرده است؟
همه این موارد در این نشست بررسی شده است.

علت شکل‌گیری
تقریباً در بین کارشناسان و نخبگان توافق و اجماع هست که اصل و اساس حلّ و رفع مشکلات معلولین ایران، فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی است. افزایش اطلاعات و دانش معلولان، انتقال تجارب از مراکز پیشرفته و مدرن به مراکز معلولیتی ایران، اصلاح ذهنیت عموم مردم نسبت به معلولین و معلولیت‌ها، افزایش شناخت جامعه نسبت به آموزه‌های اسلامی درباره معلولین، گسترش هم‌اندیشی، هم‌افزایی در جامعه هدف بالاخره معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های معلولین به جامعه و به جهان، اهمّ سرفصل‌های فرهنگی است و لازم است همواره به بحث و مباحثه گذاشته شود و درباره ابعاد این مسائل به دیدگاه‌های روشن و شفاف رسید تا تصمیم‌گیران و مدیران بتوانند خط‌مشی و کارآمدی را پیگیری و اجرا نمایند.
تشکل‌های مردمی در همه زمینه‌ها به کمک نهادهای دولتی شتافته و یاری‌گر آنها بوده‌اند. در امور معلولین هم لازم بود در زمینه فرهنگی کمک کرده و به بررسی ابعاد فرهنگ معلولیتی پرداخته و مسیر درست پیشرفت و ترقی جامعه هدف را پیش‌روی همگان قرار می‌دادند. اما متأسفانه در این باره کمتر کار شده و برگزارکنندگان این نشست با اذعان بر این نکات درصدد برآمده‌اند این نقیصه را جبران نمایند و هر ماه یک نشست درباره مسائل ضروری جامعه هدف برگزار نمایند. اولین نشست در ۳۰ آبان‌ماه درباره عملکرد و کارنامه سازمان بهزیستی در عرصه فرهنگ سازی است. امیدواریم این نشست‌ها به همکاری و اشتراک مساعی همه جانبه رئیس و مدیران محترم سازمان بهزیستی و ادرات بهزیستی در شهرستان‌ها با مسئولین تشکل‌ها و نیز با نخبگان بینجامد.

04-neshast-negahi-bar-faaliathaye-farhangi-sazman-behzistiمحمد نوری (مدیر دفتر فرهنگ معلولین):
ما حدود هشت ماه قبل در خدمت جناب آقای مقیسه بودیم، بحث شد که چه کار بکنیم با این وضعیت که در زمینه معلولین روز به روز بدتر و بی‌سامان‌تر می‌شود، با اینکه حتی کشورهایی مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس، حالا غیر از کشورهای اروپایی و کشورهایی مثل ژاپن، حتی این کشورها هم رو به جلو هستند و دائم پیشرفت می‌کنند. کشوری مثل ترکیه در زمینه مناسب سازی، در زمینه فرهنگ سازی برای معلولین پیشرفت‌های خوبی کرده ولی در ایران شاخص‌ها مطلوب نیست. حتی شاخص سواد با آماری که من از مسئولین نهضت سوادآموزی گرفتم به شدت وخیم است، و در معلولین حتی سواد عادی، یعنی سواد در سطح ابتدایی، این هم آمده پایین و هر سال رو به بدتر شدن است.
بحث شد که حالا سازمان‌های متولی که کاری نمی‌کنند، و خودمان یک بحث‌هایی را داشته باشیم، ببینیم که چکار باید بکنیم، و به یک راهکارهایی برسیم، و بر اساس آن راهکارها بیاییم اقداماتی را انجام بدهیم، لذا زمینه تشکیل این جلسات شد.
من امیدوارم که این جلسات با حضور نخبگان ادامه داشته باشد، و بحث‌های جدی بشود، و این بحث‌ها بعداً در اختیار مسئولین و مدیران قرار بگیرد.
متأسفانه فرهنگ معلولیتی یا فرهنگ معلولین هنوز در ایران یک سوژه غریبی است، و یک موضوعی است که کمتر به آن بها داده می‌شود. با اینکه شما خودتان می‌دانید موتور محرک جوامع فرهنگی کتاب است. وقتی گفته می‌شود کتاب یا فرهنگ، بعضی فکر می‌کنند یک چیزهای خیالی است و خیلی با زندگی عینی ما مرتبط نیست. نه اینطور نیست، فرهنگ اقتصاد، اقتصاد فرهنگ، و فرهنگی که با زندگی روزمره همه ما مرتبط است، این می‌تواند در زندگی معلولین بسیار مؤثر باشد.
الآن شنیده می‌شود که می‌گویند که دیگر دوره کتاب تمام شده، با ظهور شبکه‌های اجتماعی دیگر کتاب به چه دردی می‌خورد. اینجوری نیست، کتاب رنگ و صورتش عوض شده. یک دوره‌ای کاغذ نبود کتاب را روی پوست درخت و پوست آهو می‌نوشتند، خب بعد کاغذ آمد روی کاغذ تحریر نوشتند. الآن همین کتاب شده به صورت فایل‌های دیجیتال. همان کتاب است، فرقی نمی‌کند. لذا کتاب از بین نرفته، رنگش روش و صورتش عوض شده است.
با کتاب می‌شود توانمندی‌ها معلولین را نشان داد، با کتاب می‌شود مردم را جذب کرد، مشکلات معلولین را به مردم منتقل کرد. با کتاب می‌شود هم افزایی داشت، هم اندیشی داشت، و صدها اثر دیگر. لذا بخشی از فرهنگ کتاب است، و ساده و کوچک شمرده نشود.
یک بخش پیشرفت خودمان هستیم. ما باید جمع بشویم، درخواست‌هایمان را جمع بندی کنیم و با تحلیل‌های منسجم به سازمان بهزیستی ارائه کنیم، و به بهزیستی بگوییم که ما این کارها را می‌خواهیم.
محمدرضا مقیسه(مدیر انجمن نوید رستاک): من بحث‌های آقای نوری را یک جمع بندی می‌کنم، که چهار موضوع در بحث‌های ایشان مطرح بود. یکی بحث فرهنگ سازی و غریب بودن این بخش بود، یکی بحث اهمیت بخش کتاب در فرهنگ سازی بود، یکی بخش رسانه بود که سهم مربوط به حوزه رسانه نادیده گرفته شده و لازم است که دوستان این مطالبه را به سطح بیاورند. یکی هم بحث جمع آوری تجربیات بود و مکتوب کردن آنها، که باید به این بخش هم اهتمام ویژه‌ای داده بشود، و دفتر فرهنگ معلولین در قم این نوید را همیشه به ما داده که ما در این زمینه حاضریم که تجربیات دوستان را مکتوب بکنیم و آنها را جمع آوری کنیم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *